76 sonuçtan 1-24 arası gösteriliyor

Dondurma
Dondurma, süt içerisine krema, şeker ve bazı aromalar karıştırılarak soğutulması yöntemiyle yapılan bir tatlı çeşididir. Yaz günlerinin vazgeçilmezi olan dondurma soğuk olarak kaşıkla veya külahta tüketilir. Vanilya ve kakao başta olmak üzere bazı meyve aromaları ile tatlandırılıp renklendirilerek tercih edilir.
Dondurma beslenme açısından bakıldığında, yüksek bir kalori seviyesine sahiptir. Dondurmanın tarihi tam olarak bilinmemektedir ancak ilk dondurmanın dağlardan getirilen buz veya karla meyve suları, pekmez gibi sıvı tatlandırıcıların karıştırılmasıyla ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.

Dondurma Nasıl Yapılır?
Ev yapımı dondurma nasıl yapılır? şeklinde bir çok tarif internette yer almaktadır. Kısaca basit bir dondurma tarifi şöyledir: Toz şeker ve salep karıştırılarak yavaş yavaş süte katılır. Ardından kıvam alıncaya kadar orta ateşte karıştırılmaya devam edilir. Soğutma aşamasında da karıştırılır ki kaymağı üste çıkmasın. Dolaba konularak saat başı mikserden geçirilir. Ortalama 4-5 saat sonra dondurma hazırdır.

Dondurma Faydaları
Dondurma A,C,D,E ve K vitaminleri, karbonhidrat, protein ve yağ açısından zengin bir besindir. K vitamini içerdiğinden dolayı kanın pıhtılaşmasına engeller. Sindirim sistemini destekler. İçeriğindeki kalsiyum ve fosfor kemik gelişimine katkıda bulunur. Ferahlık ve enerji verir.