28 sonuçtan 1-24 arası gösteriliyor

Yöresel Peynirler
Yöresel peynir Türkiye’nin her bir bölgesine, şehrine ve hatta bazı yerlerde ilçelerine özgü olarak yöre halkı tarafından geleneksel yöntemlerle üretilen peynirlere verilen genel isimdir. Her bir yörenin coğrafi, zirai ve hatta iklimsel zenginliklerini damaklarınızda hissettiren bu peynirler özel olarak satılmaktadır.
Peynirin kökeni hakkında bulgular M.Ö. 8000’li yılların öncesinde insanın ağırlıklı olarak avcılıktan hayvan yetiştiriciliğine geçiş yaptığı bir dönemde meydana geldiğini işaret etmektedir. Hayvancılığın yaygınlaşmasıyla birlikte süt rezervinin o zamanın şartları arasında saklanması ihtiyacı peynirin icadına ve çeşitlerinin bulunmasına kapı aralamıştır. İşte bugün sofralarımızda yer alan yöresel peynirler aslında binlerce yıllık yöre tarihinin bugüne bıraktığı bir gastrolojik mirastır.

Yöresel Peynir Çeşitleri
Yöresel peynir çeşitleri bir listeye sığdırılamayacak kadar fazladır. Her yörenin geleneksel tekniği, çeşnileri ve damak lezzeti ayrı olduğundan bazen bir kasabaya ait peynir çeşidi ile karşılaşmak bile mümkündür. Örneğin: Divle Obruk Peyniri Karaman’ın Ayrancı ilçesine bağlı Üçharman köyünde köylülerin ürettiği bir peynirdir.
Adana Toros Keçi Peyniri, Antakya Çörekotlu Çömlek Peyniri, Van Otlu Beyaz Peyniri, Çanakkale Ezine Peyniri, Tuzsuz Çerkez Peyniri, Edremit Sepet Peyniri, Diyarbakır Örgü Peyniri gibi yöresel peynir çeşitleri çok daha fazlasıyla listelenebilir.