Aromalı Meyveli Süt
Aromalı (Meyveli) süt; süt, şeker, aroma (kakao, meyve suları veya meyve özleri) karışımdan elde edilen, uygun şekilde homojenize edilen, pastörizasyon veya sterilizasyona tabi tutulmuş bir süt ürünüdür. Pastörize aromalı süt, yavaş pastörizasyon durumunda 30 dakika boyunca 61º ila 65º arasında, kısa süreli pastörizasyon durumunda ise 15 ila 20 saniye boyunca 72º ila 75º arasında bir sıcaklığa sunulan süttür.
Aromalı süt ise doğrudan veya dolaylı olarak vakum altında paketlenir, nemli ısı ile sterilize edilir ve ürünün özelliğine göre hemen soğutulur. Amaçlanan saklama koşullarına uygun, kontaminasyona karşı yeterli koruma sağlayan ve 10°C’yi aşmayan bir sıcaklıkta saklanması gereken aromalı süt kuru ve havalandırılmış ortamlarda tüketiciye sunulmalıdır.

Meyveli Süt Faydalı mıdır?
Meyveli süt ile normal sütten tek farkı içerisine eklenen meyve veya kakao aromalarıdır. Bunun dışında pastörize ve sterilize koşulları normal sütler ile aynı olan meyveli sütler çocuklar için kesinlikle faydalıdır.
Çocuklar yaşları ilerledikçe sade sütten uzaklaşarak meyve suları ve gazlı içeceklere meyledeceği için bu geçiş aşamasında meyveli süt oldukça uygun bir seçenektir.
Uzun ömürlü meyveli süt çeşitleri çok ve fiyatları cazip olduğundan tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.