Gösterilen sonuç sayısı: 3

Ayran
Ayran, Türk mutfağının en yaygın içeceklerinden olup yoğurdun içine su ve bir miktar tuz katılıp karıştırılmasıyla ortaya çıkan içecek türüdür. Ayran, Ortadoğu ve Akdeniz’in diğer bölgelerinde de tüketilse de özellikle Türkiye’de milli içecek olarak kabul edilir.
Ayranın en basit haliyle, kıvam ve damak tadına göre yoğurt ve suyu tuzla karıştırarak yapılır. Sonuç, genellikle ince bir köpükle kaplanmış ferah bir içecektir. Geleneksel olarak ayran soğuk olarak servis edilir ve servis yapmadan hemen önce çalkalanarak köpürmesi sağlanır. İnsanlar ayranı tek başına içtikleri gibi, özellikle baharatlı etli yemeklerin yanında tüketmeyi tercih ederler.

Ayran Nasıl Yapılır?
Ayranın lezzetinde kullanılan yoğurdun cinsinin etkisi büyüktür. Koyun yoğurdu daha baharatlıyken, keçi sütü yoğurdu az baharatlı ve bazen biraz ekşi olabilir. İnek sütü yoğurdu daha tatlı ve daha kremsidir. Bunlar arasında koyun yoğurdu ile yapılan ayran yoğun aromasıyla tiryakileri tarafından tercih edilir. Fakat ayran yapımında kullanılan yoğurt genellikle süzme yoğurttur.
Yoğurdu, su ve bir tutam tuz ile mikserde köpürene kadar çırparak ayran yapabilirsiniz. Soğuk olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Bazı kişiler ayrana nane ekleyerek veya soda ile karıştırarak içmeyi tercih etmektedir.