Gösterilen sonuç sayısı: 16

Tulum Peyniri
Tulum peyniri, Türkiye’de bir çok bölgede yetiştirilen bir dizi işlemden geçirildikten sonra sütten elde edilen lorun kıl keçi derisinin içine basılarak belirli bir süre mağara gibi serin yerlerde bekletilmesi sonucu elde edilen peynirdir.
Erzincan başta olmak üzere Türkiye’nin bir çok ilinde ve yöresinde çok az farklarla yöre halkı tarafından üretilen peynire Şavak peyniri de denilmektedir. Türkiye’de üretilen en çok 10 peynir çeşidinden biridir.

En Meşhur Tulum Peyniri Hangisidir?
Bir çok bölgenin kendine has usulleri ile yaptığı tulum peynirleri bulunsa da İzmir ve Doğu Anadolu bölgesinde üretilen tulumlar büyük rağbet görmektedir. Ayrıca yayla gibi yüksek rakımlı yerlerde üretilen tulumlar lezzeti ile ön plana çıkmaktadır.

Tulum Peyniri Hangi Hayvanın Sütünden Yapılır?
Tulum peyniri yapımında kullanılan süt damak tadına göre değişebilmektedir. Bazı bölgelerde sadece keçi sütüyle yapılırken, koyun veya inek sütünden veya karışım sütlerden de yapılabilir. Tulum peyniri yapımında 10 kilo sütten bir kilo kadar peynir üretilebildiği dile getirilmektedir.

Tulum Peyniri Nereden Alınır?
Tulum peyniri il ve ilçe merkezlerinde yer alan yöresel pazarlardan veya köylerden alınabileceği gibi Sutdunyasi.com web sitemizden de güvenle alınabilir. Ödeme bilgilerinin güvenli bir şekilde saklandığı sitemiz müşterilerine daima kaliteli ve orijinal lezzetler içeren peynirler göndermektedir.