Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

Laktoz
Laktoz, sütte bulunan doğal bir şekerdir. Bir karbonhidrat ve iki şekerden oluşur: glikoz ve galaktoz. Laktoz, bebekler için önemli bir enerji kaynağıdır ve ayrıca gıda işleme, ilaç üretiminde de yaygın olarak kullanılır.
Laktoz, sütte ve türevlerinde bulunan ve onlara o hafif tatlı tadı veren doğal şekerin adıdır. Bazı karbonhidratlardan oluşur ve mükemmel bir enerji kaynağıdır. Ayrıca vücutta kalsiyum emilimine katkıda bulunur, kemiklerdeki kalsiyum seviyesini ideal miktarda tutar. Bu sayede osteoporoz gibi hastalıkların önüne geçilebilir.

Laktoz İçeren Besinler
Hayvan sütü ve türevleri ile üretilen krema, yoğunlaştırılmış süt, süt tozu, yoğurt, lor, peynir gibi laktoz içeren yiyeceklerin yanı sıra bu sayılanlarla yapılan kek, krep, puding gibi tüm yiyecekler pizzalar, sandviçler vb. bir çok gıdadan vücut laktoz ihtiyacını alabilir.

Laktoz Zararlı mı?
Laktoz, yalnızca laktoz intoleransı olan kişilerde rahatsızlığa neden olabilir. Bu durumlarda laktozsuz süt ve süt ürünleri temin edilerek kullanılmalıdır. Bunun dışında laktozun zararlı olduğu söylentisi klişeleşmiş bir yanlıştır.
Vücut kendi doğası gereği ihtiyaçlarını bünyesi dahilinde üretebilmektedir. Gıdaların içeriğinde bulunan temel bileşenleri ayrıştıran bünye bunu başaramadığı durumlarda dış destek sağlanmalıdır.
Sitemizde bulunan laktoz kategorisinde, laktozsuz süt ve süt ürünleri, takviye laktozlar yer almaktadır.