Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

Süt Tozu
Süt tozu veya suyu alınmış süt, sütün tamamen kuruyana kadar buharlaştırılmasıyla yapılan bir süt ürünüdür. Kutulu sütün genellikle sınırlı bir raf ömrü olduğundan, bazı tüketiciler süt tozu kullanmayı taze süte tercih edebilmektedir.
Süt tozu, örneğin çocuklar için yemek tariflerinde veya gıdaların besin içeriğini artırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca genellikle sıvı sütten daha ucuzdur ve daha uzun süre saklanabilir.

Süt Tozu Nasıl Yapılır?
Süt tozu, temel olarak sütten yapılan bir üründür. Sıvı taze sütle süt tozu arasındaki en büyük fark, üretilme ve işlenme şeklidir. Toz haline getirmenin ana yöntemi, suyunu çıkarmaktır. (sütün %90’ı sudur).
Sonuç olarak, ürünün hacminde önemli bir azalmayla beraber dayanıklılığında önemli bir iyileşme meydana gelir. Sıvı süt buzdolabında en fazla üç gün dayanırken toz süt açıldıktan sonra 1 aya kadar dayanabilir.

Süt Tozunda Laktoz Var mı?
Geleneksel süt tozunda laktoz bulunmaktadır. Ancak günümüzde laktoz içermeyen süt tozu versiyonları da üretilmiş olup satılmaktadır.

Süt Tozu Zararlı mı?
Süt tozu, taze sıvı sütle aynı besin maddelerine sahiptir. Bununla birlikte, bileşiminde sağlığa zararlı olabilecek daha kolesterol ve şeker bulunmaktadır. Bilinçli ve kontrollü tüketilmesi tavsiye edilir.
Ayrıca süt tozu Laktoz intoleransı olan kişiler için ideal bir alternatiftir.