Gösterilen sonuç sayısı: 7

Sadeyağ
Sadeyağ, çoğunlukla inek sütü yağının veya diğer memeli hayvanların süt yağının saflaştırılmasından elde edilen bir üründür. Dünya genelinde “Ghee” olarak tanımlanan sadeyağların tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Sadeyağ, sütlerden elde edilen tuzsuz tereyağından yapılır. Hammaddesi tereyağı olan sadeyağ, saflaştırma işleminden geçtiği için su ve yağsız kısımlardan arındırılmıştır. Bu yönüyle çok lezzetli ve güçlü bir aroması vardır.

Sadeyağ Sağlıklı mı?
Anadolu’da “sada yağ” yahut “sarı yağ” şeklinde adlandırılan sadeyağ faydaları itibariyle son derece sağlıklıdır. bulundurulduğunda sağlıklıdır.
Sadeyağ; bağırsak duvarlarını güçlendirir, sindirime yardımcı olur, raf ömrü uzun olduğu için bozulma tehlikesi içermez, kansere karşı koruma oranı yüksektir, laktoz içermediği için alerjisi olanlara idealdir ve kaynama derecesi yüksek olduğu için kızartma ve diğer yemeklerde daha sağlıklıdır. Tüm bunlarla beraber sadeyağ kolesterol içermediği için diğer yağlara göre daha çok tavsiye edilir.

Tereyağı ile Sadeyağ Arasındaki Fark Nedir?
Sadeyağ ile tereyağı arasında çok fark bulunmamakla beraber yağ oranlarından dolayı sadece aromalarında yoğunluk farkı vardır. Tereyağının yağ oranı %80 civarındayken sadeyağın yağ oranı %99’dur.