Gösterilen sonuç sayısı: 2

Kaymak
Kaymak, süt yağının yoğunlaştırılmasıyla elde edilen bir süt ürünü, özüdür. Çoğunlukla kahvaltılarda ve bazı tatlılarda kullanılır. Bal ile ekmeğin üzerine sürülerek tüketimi tercih edilen kaymak farklı çeşit ve paketlerde satılmaktadır.
Bazı markaların küçük helkelerde sattığı kaymaklar genellikle günlük kaymak, banım gibi adlarla anılmaktadır. Bilinçli tüketildiğinde herhangi bir zararı olmayan kaymağın besleyici yapısı ile çocukların gelişimine katkıda bulunduğu uzmanlarca ifade edilmektedir.

Kaymak Çeşitleri
Kaymak farklı yörelerde farklı yöntemlerle üretilerek tüketilmekte veya piyasaya sunulmaktadır. İnek, manda ve keçi gibi hayvanların sütlerinden elde edilerek üretilen kaymak son derece lezzetli bir üründür.
Genel olarak; Manda kaymağı (Bolu yöresi), Afyon kaymağı, İspir kaymağı ve kaymaklı kuru kaymağı şeklinde çeşitleri bilinen ve sıklıkla tüketilen kaymakta çeşidine göre tatlandırıcı bulunabilir.
Ayrıca günlük kaymak adıyla süt fabrikalarında üretilerek yöresel olarak satışa sunulan kaymaklarda tercih edilmektedir. Bunların kıvamı daha akışkan olduğu için ekmek batırılarak yenmeye müsaittir.

Kaymak Nasıl Saklanır?
Kaymak süt ürünleri arasında bozulmaya daha müsait yapısı nedeniyle açıkta bırakılmaması gereken bir üründür. Buzdolabında kendi ambalajında ağzı kapalı bir şekilde saklanması uygundur. Yahut kavanoz veya saklama kaplarında buzdolabında bulundurulması daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.