80

Yöre

100

Peynir

931

Özellik

Türkiye Peynir Haritası
Geleneksel Peynirlerin Sanatsal Yolculuğu

Türkiye Peynir Haritası

Türkiye’nin geleneksel peynirleriyle ilgili kapsamlı ve pratik bir referans yayın maalesef yok. Peynirlerimiz hakkında yayınlanmış eserlerde ya belirli bir yörenin ya da bakış açısının ağırlığı var. Peynirlerimizden bazıları birçok kaynak eserde yer bulamazken bazı peynirlerimiz ise yöresi dışında pek bilinmiyor.

Türkiye Peynir Haritasını, geleneksel peynirlerimizle ilgili kapsayıcı ve pratik kaynak eksikliğini gidermek amacıyla hazırladık. Bu eserle Türkiye’nin yaşayan (üretilip satılan) 100 geleneksel peynirini ölümsüzleştirmeyi amaçlıyoruz.

Türkiye Peynir Haritası, Sütdünyası Yayınları tarafından iki yılı aşkın uzun araştırmalar sonucunda hazırlandı. Haritada yer alan peynirlerin 41’i coğrafi işaret tescilli, 15'i coğrafi işaret başvurusu devam eden, 41'i (üretildiği yörenin dışında da satılan) yöresel ve 3'ü (yaygın tüketilen) endüstriyel peynirden oluşuyor.

100 peynirin her biri için Ressam Ebubekir Aydın tarafından ikonik resimler yapıldı. 100 peynirin temel bilgileri ve ayırt edici karakteristik özellikleri Türkiye haritasına işlendi. Peyniri sanatla buluşturan Türkiye Peynir Haritası posteri yakında tüm peynir sevenlerin duvarlarını renklendirecek.

Fırsatları Kaçırma!

Hemen İncele

Türkiye'nin Yaşayan 100 Peyniri

Türkiye Peynir Haritası, sanatsal tasarımı ve benzersiz özellikleriyle peynir sevenlerin referans kaynağı olacak şekilde hazırlandı. 100 peynirin 8 karakteristik özelliğinin işlendiği Türkiye Peynir Haritası, peynir işletmelerinin ve peynir sevenlerin duvarlarını uzun yıllar süsleyecek.

KATEGORİ

SÜT TÜRÜ

ÇEŞİT

HAMMADDE

MAYA

OLGUNLAŞTIRMA

YAĞ ORANI

SERTLİK

Olmak
ya da
Olmamak?

Gıda işletmelerinin ve peynir sevenlerin duvarlarında yıllarca göz önünde olmak, hem de sanatsal özelliğe sahip referans bir eserde...

Ya da olmamak! 

Türkiye Peynir Haritası

BİZE ULAŞIN

w airplane

Hızlı destek ve işlemler için
ŞİMDİ TEKLİF İSTE!

w cellphone

Telefon: 0212 296 17 01
Whatsapp: 0505 826 63 11

w chat

Görüş ve düşüncelerinizi
BİZE YAZIN

w map placeholder

Adres: Kartaltepe, Umut Sok. No:3/1 Bakırköy/İstanbul, TR

Yardımcı olmamızı istediğiniz bir konu mu var?
Bize bir e-posta gönderin; en kısa sürede sizinle iletişime geçelim.

BİZE YAZIN