Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

Süt Yağlı Margarin
Margarin, tereyağına alternatif olarak yemeklerde kullanılmak üzere üretilen bitkisel veya hayvansal bazlı yağ çeşididir. Yapımı doğal veya kimyevi aşamalar içerebilen margarin 1869 yılından itibaren piyasada varlığını devam ettiren bir market ürünüdür.
Margarinin yapısında hayvansal yağlar, bitkisel yağlar ve su bulunmaktadır. Tadının tereyağına benzemesi için içerisinde süt asitleri, sitrik asit, yoğurt ve bazı ekşiticiler eklenebilmektedir.

Süt Yağlı Margarin Nedir?
Süt yağlı margarin ağırlıklı olarak süt yağının kullanıldığı, bitkisel margarinlere göre daha lezzetli ve tereyağı tadına daha yakın bir margarin çeşididir. Tereyağı tamamen doğal bir ürün olup ağırlıkça en az %80’i süt yağı olduğu için içeriğindeki vitaminler kalıcıdır. Margarinde ise geçirdiği işlemler ve içeriğindeki trans yağdan dolayı vitaminler zarar görmüş, kalıcılığını yitirmiştir.
Süt yağlı margarin ise içeriğinde ki süt yağının fazla olmasından dolayı normal margarinlere göre tavsiye edilen bir üründür. Tadı daha doğal ve süt türevi bir aroma içerir.

Süt Yağlı Margarin Neden Yapılır?
Normal bitkisel margarinlerle karıştırılmaması gereken süt yağlı margarinler, genellikle içeriğinde süt yağı, tereyağı özü, bitkisel margarin gibi maddeler içermektedir. İçerik oranları genellikle üzerinde yazmaktadır. Süt yağlı margarin fiyatları da içerdiği yağ oranlarına göre değişmektedir.