SIKÇA SORULAN SORULAR​

ALICILAR (MÜŞTERİLER) İÇİN

> Bir Müşteri (Alıcı) olarak Sütdünyası bana ne sunabilir? Neden platform üzerinden ürün satın almalıyım?

Sütdünyası size farklı süt ürünleri üreticilerinin fiyatlarını karşılaştırma, daha iyi fiyat isteme, nakliye için fiyat teklifi bulma ve alışverişlerinizi güvenli ve güvenlikli bir şekilde tamamlama fırsatı sunuyor.

Tüm bunlar, her bir üreticiyle ayrı ayrı gereksiz e-postalar ve zaman alıcı iletişimler olmadan minimum tıklama ile gerçekleştiriliyor.

> Alıcılar Sütdünyası'nda herhangi bir ücret ödüyor mu?

Hayır, platformumuz Alıcılar için %100 ücretsizdir. Yalnızca satın aldığınız ürünler için ödeme yaparsınız, başka herhangi bir şey için ücret ödemezsiniz.

> Sütdünyası aracılığıyla aldığım ürün kalitesiz olursa ne olur?

Aldığınız ürünün kalite ve miktar açısından tam olarak sayfamızda açıklandığı gibi olmaması durumunda size %100 Para İade Garantisi sunuyoruz.  Yapmanız gereken tek şey hemen (teslim aldığınız gün) bize haber vermek ve ürünün ve ambalajının fotoğraflarını bize göndermek. Ayrıca, ürünün paketini açmamalı veya değiştirmemeli ve üründen kullanmamalısınız.

%100 Para İade Garantisi Sütdünyası’na çevrim içi ödeme yaptıysanız geçerlidir. Para İade Garantisi Programı, seçilen ödeme yöntemi Kapıda Nakit veya Kapıda Kredi Kartı olduğunda uygulanmaz. Ödemeyi teslimatta yapmanız durumunda ürün güvencesi tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Bu durumda, ürünleri teslim almadan önce gerekli kontrolleri titizlikle yapmalısınız.

> Bir kargo (nakliye) şirketi bulmak ve kargo masraflarını ödemek kimin sorumluluğundadır?

Kargo ile kapınıza teslimat istiyorsanız siparişinizin nihai maliyetine nakliye maliyeti eklenecektir. Ancak “ücretsiz kargo” seçeneği sunulan ürünlerde veya tutarlarda kargo ücreti ödemezsiniz.

Toptan ürün siparişi veren bir işletmeyseniz, siparişinizi oluştururken nakliye firması bulmayı kimin (alıcı veya satıcı) üstleneceğini belirtebilirsiniz. Ancak, bir nakliye şirketi ile anlaştıysanız ve çok rekabetçi fiyatlara sahip olabiliyorsanız, siparişi oluştururken “Satıcının bulunduğu yerden teslimat” istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu durumda platformumuzdan kargo ücreti ödemezsiniz.

> Sütdünyası'nda bir üretici (marka) buldum ve ürünlerini çok beğendim. Tekrar almak istediğimde neden Sütdünyası'ndan sipariş vermeliyim, üretici firmadan neden almamalıyım?

Çünkü Sütdünyası, üzerinden sipariş vermeye devam ederseniz, %100 Para İade Garantisi Programı (elektronik ödemeler için) ile korunursunuz ve her sipariş İnceleme sistemimize tabidir. Sonuç olarak, Üretici sürekli kaliteli ürünler sunmaya ve gelecekteki tüm siparişlerde size karşı tutarlı ve adil olmaya çalışacaktır.

Sütdünyası aracılığıyla sipariş verirseniz, her markanın elinden gelenin en iyisini yapacağından emin olabilirsiniz. Çünkü o sadece özel olarak size değil, aynı zamanda binlerce alıcının görebileceği yorum ve değerlendirmelerle ilgilenmektedir.